تحقیقاتی که تاکنون در زمینه عملیات روانی یا جنگ‌های روانی صورت گرفته‌اند، اغلب نگرشی عملکردی([1]) نسبت به عملیات روانی داشته و که کار یا هدف طبیعی و واقعی آنها را بررسی کرده‌اند بدون اینکه توجه گسترده و شایسته‌ای، به دینامیک یا شکل‌گیری نیروها و عوامل به وجود‏ آورنده آن عملیات داشته باشند. شمار نسبتاً کمی از تحقیقات مربوط به عملیات روانی، رهیافت دینامیک و ساختارگرایانه را دنبال کرده‌اند. به این معنا که کار تحقیق را طوری پیش برده‌اند که هر بخش به طور مناسب با بخش‌های دیگر ارتباط پیدا کند و سرانجام اجزاء به هم مرتبط تشکیل کل را دهند. با این همه، جای تحقیقات ساختاری در عملیات روانی نسبتاً محدود و رفع این محدودیت معاضدت پژوهشگران و ترجمه آثار بیشتر را می‌طلبد.

مقاله‌ای که ترجمه آن از نظر می‌گذرد از جمله کارهایی است که می‌توان آن را به مثابه مقدمه‌ای با رهیافت ساختارگرایانه برای عملیات روانی در نظر گرفت تا دانشمندان ایرانی با ابزارهای نوین و راه‌های مقابله با آن آشنا گردند. نویسنده این مقاله، مجمیر بابکک، بنیانگذار جنبش بین‌المللی برای ممنوع ساختن دستکاری و کنترل روی سامانه سیستم عصبی انسان([2]) از طریق فنی می‌باشد.

 مقدمه

در اکتبر 2000م. دنیس جی.کوسینیچ([3]) عضو مجلس نمایندگان امریکا طرحی را به مجلس مزبور پیشنهاد داد که در آن رئیس‌جمهوری این کشور موظف می‌شد، برای ممنوع کردن سلاح‌های مستقر در فضا با کشورها و یا سازمان‌های ذی‌ربط وارد مذاکره شود. در طرح مذکور، سامانه‌ای از تجهیزات و سلاح‌های مستقر در فضا را به صورت زیر تعریف کرده است: «هر نوع ابزاری، موجود یا فاش نشده و یا توسعه نیافته، که باعث مرگ و یا صدمات دیگر شود (و یا در حالت کلی به حیات زیستی -بیولوژیک-، سلامت بدنی، سلامت روانی و یا بهداشت فیزیکی و بهبودی اقتصادی شخص لطمه زند …) و این کار با استفاده از سامانه‌های مستقر در زمین، دریا، و یا فضا انجام گیرد که از اشعه‌های الکترومغناطیس، روانی - الکترونی([4])، صوتی([5])، لیزری یا سایر انرژی‌ها صورت گیرد که به منظور جنگ اطلاعاتی، کنترل و نظارت بر تمایلات مردم، اشخاص و یا جمعیت‌ها، یا کنترل اذهان آنان جهت‌گیری شده باشند.15 این طرح، مانند سایر قوانین کنگره امریکا که در این مقاله مورد استناد قرار گرفته‌اند، ابزارهای صوتی، نوری و یا الکترومغناطیسی را که برای برانگیختن مغز بشری به کار می‌روند، شامل می‌شود. مطالب مربوط به سلاح‌های روانی - الکترونیک دست کم برای اشخاص نامطلع و همچنین برای بسیاری از اشخاص مطلع در حوزه‌های غیر از فناوری‏ اطلاعاتی و تحقیقات محرمانه نظامی مشابه، به حوزه داستان‌های علمی تعلق دارد زیرا تاکنون هیچ یک از آزمایش‌هایی علمی از این قبیل به گونه‌ای مرتب و منظم در معرض افکار عمومی جهانیان قرارنگرفته است.

با این همه، اکنون محرز و مسلم شده است که می‌توان رفتار بشری را از طریق ابزارهای بی‌اثرکننده حواس([6])، با پیام‌های شنیداری یا دیداری، دستکاری و کنترل کرد و این موضوع از سوی جامعه علمی به صورت یک واقعیت، پذیرفته شده است. به همین خاطر است که در بیشتر کشورها، حداقل از لحاظ تئوری، استفاده از فناوری‌های یاد شده بدون اجازه از افراد مورد آزمایش قرار گرفته، ممنوع است. این در حالی است که در کشورهایی که انجام چنین آزمایش‌ها به طور عملی امکان‌پذیر است استفاده از فناوری‌های فوق به طور محرمانه و بدون اطلاع و اجازه اشخاص و گروه‌های هدف قرار گرفته صورت می‌گیرد. ابزارهایی که از پرتو([7]) برای برانگیختن قوای روانی انسان‌ها در راستای اهدافی خاص استفاده می‌کنند، مکانیزم‌های ویژه‌ای دارند که با کمک آن مکانیزم‌ها، نور در فرکانس‌های مشخصی به صورت چشمک‌زدن تابانده می‌شود. این شیوه خاص پرتوافشانی در فرکانس‌های معین می‌تواند، در دستکاری و کنترل روان بشری مورد استفاده قرار گیرد.

در مورد استفاده از صوت برای دستکاری و کنترل روان انسان‌ها، ابزاری وجود دارند که امواج صوتی را به گونه‌ای منتشر می‌کنند که تنها توسط اشخاص مورد هدف قرار گرفته، شنیده می‌شود و این موضوع در چندین رسانه خبری گزارش شده است. در این مورد، ترکیب مشخصی از امواج صوتی و ماورای صوتی را به سوی شخص یا اشخاص هدف قرار گرفته، روانه می‌کنند. این باعث می‌شود که آن شخص یا اشخاص از درون سر خود، و نه از طریق گوش، صداهایی را بشنوند که توسط دیگران که مورد آزمایش قرار نگرفته‌اند، شنیده نمی‌شود. چنین اقدامی می‌تواند روی توازن ذهنی شخص یا اشخاص هدف قرار گرفته، اثر روانی گذارد و نیز او را متقاعد سازد که از لحاظ روانی بیمار است.

این مقاله توسعه و گسترش فناوری‌ها و دانشی را بررسی می‌کند که به چگونگی عملکرد مغز انسان و روش‌های جدید دستکاری و کنترل ذهن انسان می‌پردازد.

 

انرژی الکترومغناطیس و کاربرد آن در کنترل اذهان

یکی از روش‌های اصلی دستکاری و کنترل اذهان بشری، استفاده از انرژی الکترومغناطیس است. از آزمایش‌های علمی تاکنون منتشر شده تنها سی مورد پیرامون انرژی الکترومغناطیسی و تأیید کننده موضوع فوق، انتشار یافته است(1) و (2). پیشتر، در 1974م. در شوروی خواب رادیویی([8]) بر روی یک واحد نظامی در شهر نووسیبیرسک([9]) با موفقیت آزمایش و به عنوان یکی از اختراعات و اکتشافات شوروی در کمیته مربوط حکومتی این کشور تحت نام، شیوه استقرایی (گام به گام) خواب کردن از طریق امواج رادیویی ثبت شد (3) و (4) (5). از نظر تحقیقات علمی، عملی بودن وادار ساختن به خواب در انسان از طریق استفاده از امواج رادیویی مورد تأیید قرار گرفته است و این موضوع در کتابی که توسط یک دانشمند انگلیسی و پژوهشگر در آثار الکترومغناطیس نوشته شده، ذکر گردیده است، (6). گزارشی هم که از سوی سازمان بهداشت جهانی([10]) در مورد پرتوهای غیریونیزه شده([11]) که در 1991م. منتشر شد، تأیید می‌کند که: مشاهده شده است که بسیاری از آثار زیست شناسانه در حیواناتی که تحت آزمایش‌های میدان ای.ال.اف قرار گرفته‌اند، به طور مستقیم با غیرمستقیم با سامانه عصبی آنها ارتباط داشته‌اند.(2)

در میان نتایج آزمایش‌های منتشر شده، تحقیقاتی وجود دارند که نشان می‌دهند، امواج کوتاه الکتریکی تنش‌ساز([12])، فرکانس حرکتی سلول‌های عصبی جدا شده را با فرکانس حرکتی تنش امواج مزبور، همزمان([13]) می‌سازند. به عبارت دیگر، امواج رادیویی تابیده شده بر یک شخص بر سلول‌های عصبی او اثر گذاشته و حرکت آن سلول‌ها را با حرکت خود هم‌آهنگ می‌سازد. به عنوان مثال، یک سلول عصبی که با فرکانس 8/0 هرتز عمل می‌کند تحت تأثیر امواج کوتاه، فرکانس حرکتی یک هرتز را می‌یابد. علاوه بر این، امواج کوتاه الکتریکی تنش‌ساز در تغییر میزان توجه و حساسیت انتقال دهنده‌های پیام‌های عصبی در مغز انسان نقش عمده‌ای دارند. انتقال دهنده‌های پیام‌های عصبی بخشی از مکانیزمی هستند که موجب عملکرد سلول‌های عصبی در مغز می‌شوند و آثار داروهایی را که به مغز می‌رسند، تحکیم و یا تضعیف می‌کنند.(1)

این آزمایش که به وسیله ای.ای.جی به ثبت فرکانس‌های اصلی مغز می‌پردازد و با فرکانس تنش موج کوتاه همزمانی و تطابق دارد (2و1) می‌تواند کارکرد ویژه دستگاه خواب کننده روس‌ها، یعنی رادیوسون([14]) را توضیح دهد. امواج کوتاه الکتریکی تنش یافته روی فرکانس خواب اثر می‌گذارند و آن را با فرکانس فعالیت‌های مغز همزمان و مطابق می‌سازند و بدین ترتیب خواب تولید می‌کنند.

جریان یافتن امواج الکتریکی کوتاه در محدوده فرکانس غالب مغز در وضعیت بیداری می‌تواند به ترتیب روش بالا خواب را از انسان سلب کند. یک گزارش منتشر شده از آزمایش برنامه بخش تحقیقات امواج کوتاه الکتریکی در انستیتو تحقیقات والتر رید وابسته به نیروی زمینی امریکا حاکی از آنست که: جریان قوی امواج کوتاه الکتریکی باعث اتصال سامانه عصبی مرکزی شده و انگیزشی شبیه به انگیزش الکتریکی بدون ارتباط با گرما را به وجود‏ می‌آورد.

در بسیاری از اوقات، در آزمایش‌های مجدد، جریان قوی امواج کوتاه الکتریکی در یک فرکانس معین، سبب حرکت یون‌های کلسیم از سلول‌های عصبی می‌شود(1 و 2) و کلسیم نقش کلیدی در تحریک سلول‌های عصبی دارد. راس آدی([15])، عضو اولین گروه علمی که نتایج آزمایش فوق را منتشر کرده است، به طور علنی دیدگاه قاطع خود را این گونه ابراز داشته است: آثاری این چنین از اشعه الکترومغناطیس در امور پیچیده بر کار تمرکز مغزی و ذهنی انسان‌ها تداخل و دشواری ایجاد می‌کند.

رابرت بکر([16]) که در کشف تأثیر حوزه‌های ضرباتی([17]) در بهبود شکستگی استخوان‌ها سهیم بوده است و بخش‌هایی از گزارش تجربه‌های انستیتو نیروی زمینی والتر رید را منتشر کرده است، در بخش اول این گزارش، گفته است که در گذشته آثار تضعیف کننده سریع([18]) باید آزمایش می‌شد،(8) آیا آن آثار مبتنی بر تجربه‌های صورت گرفته توسط راس آدی و دیگران بر روی جریان یون کلسیم([19]) نبودند؟

جان ایوانز([20]) دانشمند بریتانیایی، که در حوزه مشابهی کار می‌کند در کتاب خود فاش ساخته است که راس آدی و رابرت بکر در نتیجه فعالیت‌های فوق فرصت تحقیقاتی و شغل خود را از دست دادند و آنان را تبعیدی‌های آزادی افکار لقب داد.(6)

در 1975م. در امریکا گزارش یک آزمایش تحقیقات نظامی منتشر شد که طی آزمایش امواج کوتاه الکتریکی، بار ضرباتی پیدا کرده و در مغز یک انسان استنباط شنودی از اعداد بین یک تا ده را تولید کرده بود(9). در اینجا نیز، امکان متقاعد کردن یک فرد که از لحاظ روانی بیمار است، واضح و آشکار شد. برنامه آزمایشی انستیتو تحقیقاتی نیروی زمینی والتررید در امریکا که طی آن، این نتایج حاصل شده بود مبتنی بر انگیزش شنودی سریع از طرق آثار شنودی([21]) بود که بررسی رفتار کنترل شده از طریق انگیزش را سرلوحه هدف خود قرار داده بود.(8)

فرض کنیم کلمه‌هایی که به مغز یک شخص ارسال می‌شوند را به صورت فرکانس‌های ماورای صوتی که از مغز او صادر می‌شود، درآوریم. آیا آن شخص آن کلمه‌ها را ناشی از افکار خود نمی‌داند؟ و آیا این بدان معنا نیست که رفتار شخص با انتشار فرکانس‌های ماورای صوت کنترل شده است؟ در این مورد، گزارش نهایی نیروی هوایی امریکا در 1982م. در مورد اعلام ضرورت‌ها‏ی تحقیقات فناوری زیستی برای سامانه‌های هوایی تا 2000م. عنوان می‌کند که:

در حالی که توجه اولیه باید به سوی باردار ساختن حرارتی ذهن انسان و آثار حوزه الکترومغناطیسی بر روی آن و در جهت غیرارادی کردن هر چه بیشتر اعمال انسانی معطوف شود، کارهای بعدی باید امکان هدایت و بازرسی اعمال مزبور در نتیجه انگیزش‌ها و محرکه‌های خارجی را فراهم آورد.10

شماری از دانشمندان بیان کرده‌اند که از پیشرفت‌های اخیر در فیزیولوژی اعصاب([22]) می‌توان در دستکاری و کنترل مغز انسانی استفاده کرد. در ژوئن 1995م. مایکل پرسینگر([23]) که روی طرحی برای نیروی دریایی امریکا در مورد سلاح‌های الکترومغناطیس غیرمرگ‌آور کار می‌کرد مقاله‌ای علمی را منتشر ساخت که طی آن اظهار کرده بود:

اکنون بدون استفاده از دستگاه‌های قدیمی حواس سنجی و از طریق ایجاد اطلاعات مرتبط با سلسله عصبی توانایی فنی برای نفوذگذاری مستقیم، روی بخش عمده‌ای از شش میلیارد مغز بشری امکان‌پذیر است و این کار می‌تواند در همان محیط فیزیکی که انسان‌ها در آن قرار دارند، صورت گیرد.(11)

در 1998م. کمیته ملی اخلاق علوم زیستی([24]) هشدار داد که "علوم اعصاب (اعصاب شناسی) به طور فزاینده‌ای حقوق بشر را با یک تهدید بالقوه روبه‌رو کرده است، (12) در می 1999 دانشمندان علوم عصبی در نشستی که از سوی سازمان ملل در توکیو برگزار شده بود در قطعنامه‌ نهایی خود رسماً اعلام کردند: امروزه ما از آن چنان منابع اطلاعاتی، فیزیکی و مالی برخورداریم که می‌توانیم بر امکانات و ظرفیت‌های مغز بشری چیره شویم و ابزاری را تولید کنیم که به ذهن انسانی دسترسی یابد و حتی آگاهی‌های او را کنترل کند و یا آن را بزداید … ما آرزو داشتیم، پیش‌بینی کنیم و امیدوار باشیم که چنین دنباله روی از دانش در خدمت صلح و بهبود وضع بشر باشد.13

در طی سال‌های اخیر، در صحنه سیاسی بین‌المللی مفهوم کنترل از راه دور مغز بشری به صورت موضوع مذاکره بین‌المللی و میان حکومت‌ها در آمده است. در ژانویه 1999م. مجلس اروپا قطعنامه‌ای را صادر کرد که خواستار تدوین یک کنوانسیون بین‌المللی برای ممنوعیت جهانی تولید و گسترش سلاح‌هایی شده بود که می‌توان از آنها برای دستکاری و کنترل ذهن انسان‌ها استفاده کرد.14 در 1997م. نه دولت کشورهای مستقل هم سود([25]) طی پیشنهادی از سازمان‌ملل،([26]) و دولت‌های وابسته به اتحادیه بین‌المجالس خواستار تدارک یک کنوانسیون بین‌المللی برای جلوگیری از جنگ‌های اطلاعاتی و محدود کردن توزیع و انتشار سلاح‌های اطلاعاتی شدند تا در دستور کار مجمع عمومی سازمان‌ملل قرار گیرد. 16 و 13

 

سلاح‌های اطلاعاتی

اصطلاح سلاح‌های اطلاعاتی، در ابتدا، توسط ولادیمیر لوپاتین([27]) و در مجلس دومای روسیه وضع شد،(3) لوپاتین طی سال‌های 1990 تا 1995 م. به طور مستمر و به ترتیب در کمیته‌های ثابت امنیت فدراسیون روسیه، دومای دولتی روسیه و مجمع بین‌المجالس کشورهای مستقل هم سود کار می‌کرد و موضوع مورد علاقه و تخصص او، امنیت اطلاعاتی بود.3 موضوع سلاح‌های اطلاعاتی یا جنگ اطلاعاتی برای مردم عادی جهان موضوعی ناشناخته است. در 1999م. وی.لوپاتین همراه با ولادیمیر تسی گانکو([28]) کتابی را تحت عنوان سلاح روانی - الکترونیک و امنیت روسیه منتشر ساخت(3) در این کتاب است که می‌توان شرحی از مفهوم سلاح‌های اطلاعاتی را یافت:

«در گزارش تحقیقی انجمن فیزیک امریکا در 1993م. این نتیجه‌گیری حاصل شده بود که سامانه‌های سلاح روانی - فیزیکی را برای ساختن سلاح‌های استراتژیک نوع جدید (یعنی سلاح‌های اطلاعاتی در جنگ اطلاعاتی) می‌توان مورد استفاده قرار داد …»

در میان بسیاری از ارجاعات پیرامون این موضوع (سلاح‌های اطلاعاتی)، ما به منابع زیر برمی‌خوریم: 1- منابع مربوط به تحقیق و تفحص مجلس روسیه تحت عنوان تهدیدات و چالش‌ها در حوزه امنیت اطلاعاتی، مسکو، ژوئیه 1996؛ 2- سلاح‌های اطلاعاتی به عنوان تهدیدی علیه امنیت ملی فدراسیون روسیه (گزارش تحلیلی سرویس اطلاعاتی فدراسیون روسیه)، مسکو، 1996؛ و 3- سلاح ضمیر خودآگاه در قرن بیست و یکم میلادی به چه کسی تعلق دارد؟ مسکو، 1997 (17). در 2000م. وی.لوپاتین، بعد از انتشار دو مقاله هم عنوان از دو نویسنده دیگر مقاله سومی را با عنوان امنیت اطلاعاتی و روانی فدراسیون روسیه منتشر کرد. یافته‌های لوپاتین به وسیله روزنامه روسی سگودنیا([29]) مورد نقد قرار گرفت و مطالب زیر در ارتباط با آن مطرح شد:

«… ابزارهای نفوذ اطلاعاتی - روانی نه تنها می‌توانند به سلامت افراد لطمه زنند، بلکه می‌توانند باعث انسداد اراده انسانی در سطح از کار انداخته شدن حواس([30])، از بین رفتن توانایی‌های سیاسی، فرهنگی و هویت اجتماعی، دستکاری و کنترل آگاهی اجتماعی شوند، که این موارد ممکن است به انهدام حس هویت جمعی مردم و ملت روسیه منجر شود.16 در کتاب سلاح‌های روانی - الکترونیک و امنیت روسیه، نویسندگان در میان اصول اولیه مفهوم روسی دفاع در برابر کنترل از راه دور روان‌ انسان، نه تنها به وجود چنین کنترلی اعتراف کردند، بلکه این واقعیت را هم ذکر کرده‌اند که روش‌های جنگ اطلاعاتی و روانی به طور کامل عملیاتی هستند و بدون اعلام رسمی جنگ هم مورد استفاده قرار می‌گیرند.18 آنان هم‌چنین مطلبی از گزارش ثبت شده از اجلاس شورای فدرال فدراسیون روسیه را مورد استناد قرار داده‌اند که طی آن وی.لوپاتین اظهار داشته بود که سلاح‌های روانی - الکترونیک می‌توانند باعث انسداد آزادی اراده انسان در سطح زیرآستانه هوشیاری([31]) شوند. یا اطلاعاتی را در درون ذهن آگاه، یا ذهن ناخودآگاه یک موجود انسانی القا کنند به طوری که در او یک استنباط معیوب و ناقص([32]) یا غلط([33]) از واقعیت را به وجود‏ آورد،19 در این زمینه، آنان برگزاری یک مجلس مقننه ملی و نیز تأسیس هنجارهای بین‌المللی حقوقی را پیشنهاد دادند که هدف از آن نهادها، دفاع از روان انسان در برابر دستکاری‌های تبلیغاتی در سطح زیر هوشیاری و اقدامات خراب کارانه و اطلاعاتی دیگر بود.

علاوه بر این، آنان علنی شدن همه مطالعات تحلیلی و تحقیقی محرمانه بر روی فناوری‌های متعدد را پیشنهاد و هشدار داده‌اند که محرمانه بودن این تحقیقات و دور ماندن از انظار عمومی سبب شده است تا مسابقه تسلیحاتی در مورد آن بی‌وقفه ادامه یابد و موجب افزایش امکان وقوع جنگ روانی - الکترونی شوند.

در میان منابع و موسسات نفوذ از راه دور روی روان انسان‌ها، نویسندگان، نام برخی از مراکز مدیریتی - تحقیقی و تولید کننده فکر با ماهیت معلوم و یا نامعلوم را ارائه داده‌اند.21 در 1999م. سازمان ارزیابی راه‌های علمی و فنی([34]) بخشی از اداره کل تحقیقاتی مجلس اروپا، گزارشی از پژوهش روی فناوری‌های کنترل توده‌ها را منتشر ساخت که توسط آنان و با همکاری بنیاد امگا در منچستر انگلستان سفارش داده شده بود.22

http://www.europarl.eu.int/stoa/public/pdf/99-14-01-aen,pdf

یکی از چهار موضوع عمده مطالعه بالا به نسل دوم یا فناوری‌های غیرمرگبار ارتباط دارد:

این گزارش، نسل دوم سلاح‌های غیر مرگبار([35]) را ارزیابی می‌کند که در آزمایشگاه‌های ملی نظامی و سلاح‌های هسته‌ای امریکا به عنوان بخشی از دکترین جنگ غیرمرگبار دولت کلینتون تدوین شده و اکنون هم توسط سازمان پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو) پذیرفته شده است. این تجهیزات شامل سلاح‌هایی هستند که از امواج انرژی هدایت شده، … فرکانس رادیویی، مکانیزم‌های لیزری و صوتی([36]) استفاده می‌کند تا اهداف انسانی را هدف قرار دهند.23 این گزارش بحث انگیزترین سلاح غیرمرگبار برای کنترل عموم مردم … را فناوری پیشنهاد شده توسط امریکا می‌داند، او بیان می‌کند که اینها سلاح‌های به اصطلاح فرکانس رادیویی یا سلاح‌های انرژی هدایت کننده([37]) هستند که طبق گفته‌های کارشناسان می‌توانند رفتار انسان را دستکاری و کنترل کنند … در این گزارش آمده است که بیشترین نگرانی‌ها از سامانه‌هایی است که می‌توانند به طور غیرمستقیم با سامانه عصبی انسان ارتباط متقابل (تعامل) پیدا کنند،(24) گزارش هم‌چنین فاش می‌سازد که احتمالاً پرقدرت‌ترین شکل تولید و گسترش تسلیحاتی "غیرمرگبار" در خفا و دور از چشم عمومی درحال انجام است.25

شاید در دسترس نبودن اسناد و مدارک رسمی که وجود چنین فناوری را تأیید کند، باعث شده است که گزارش امگا([38]) در ارتباط با فناوری کنترل ذهن به این مقاله اینترنتی نویسنده استناد جویدL26)

http://www.europart.eu.int/stoa/public/pdf/99-14-01-aen,pdf

همچنین انتشارات اینترنتی چریل ولش([39]) مدیر سازمان امریکایی حقوق‌بشر و مقابله با کنترل ذهن،([40]) توسط ابتکار مشترک اداره سازمان ملل وابسته به گروه مسیحیان کواکر و انستیتو سازمان ملل، برای تحقیقات در امر خلع سلاح و برنامه مطالعات امنیت بین‌المللی و استراتژیک در ارتباط با سلاح‌های غیرمرگبار معرفی شده است.27

در بیست و پنج سپتامبر 2000م. کمیته امنیت روسیه در دومای دولتی، اضافه شدن بندی به ماده شش قانون فدرال پیرامون تجهیزات را مورد بررسی قرار داد. در قطعنامه‌ای که به این منظور تدوین شد آمده است: دستاوردهای دانش معاصر … ایجاد روش‌های اندازه‌گیری شده و محرمانه نفوذ از راه دور بر روی روان و فیزیولوژی شخص یا گروهی از مردم را امکان‌پذیر می‌سازد.28 کمیته توصیه کرد که اضافه کردن بند فوق مورد تأیید قرار گیرد. در بیست و ششم ژوئیه 2001م. بند مزبور به ماده شش قانون فدرال روسیه تحت عنوان سلاح‌ها مورد تأیید قرار گرفت، این بند می‌گوید:

در داخل سرزمین فدراسیون روسیه، انتشار و توزیع سلاح‌ها و سایر ابزاری که … آثار عملیاتی آنها مستلزم استفاده از اشعه‌های الکترومغناطیس، نوری، حرارتی، مادون صوتی یا ماورای صوتی است، ممنوع می‌باشد.29

بدین وسیله، حکومت روسیه نخستین گام را برای انجام تعهد خود در مورد ممنوعیت فناوری کنترل اذهان برداشت.

در دکترین امنیت اطلاعاتی فدراسیون روسیه، که در سپتامبر 2000م. توسط پوتین امضاء شد موارد زیر از جمله خطرهای تهدید کننده امنیت اطلاعاتی فدراسیون روسیه ذکر شدند:

تهدید نسبت به حقوق اساسی و آزادی مردم و شهروندان در حوزه زندگی معنوی و روحانی([41]) و ذهنی … افراد گروه و جامعه و استفاده غیرقانونی از ابزارهای خاص که روی ذهن فرد، گروه و جامعه اثر روانی می‌گذارد،(30) در میان جهت‌گیری‌های عمده در مورد همکاری بین‌المللی برای تضمین امنیت اطلاعاتی، ممنوعیت تولید، انتشار و استفاده از سلاح‌های اطلاعاتی، ذکر شده است.»(31)

اعلامیه مزبور را باید به عنوان تداوم تعهد روسیه در ممنوعیت بین‌المللی ابزارهای نفوذ از راه دور بر روی فعالیت‌های مغز انسانی تعبیر کرد.

هم‌چنین، در گزارش فوق، که توسط سازمان ارزیابی راه‌های علمی و فنی مجلس اروپا منتشر شده است، متن اولیه پیشنهاد شده قطعنامه مجلس اروپا هم وجود دارد که می‌گوید:

«یک کنوانسیون بین‌المللی برای ممنوع ساختن تمام تحقیقات و تولیداتی که در سطح جهان در صدد استفاده از اعمال دانش شیمیایی، الکتریکی، نوسان صوتی یا سایر دستاوردهای فکری بشری برای تولید سلاح‌هایی که دستکاری و کنترل انسان‌ها را ممکن می‌سازد، ضرورت دارد، این شامل ممنوعیت استقرار هرگونه سامانه‌هایی اعم از سامانه‌های واقعی فعلی و یا سامانه‌های بالقوه می‌باشد.»(32)

در اینجا، اصطلاح واقعی و فعلی([42]) می‌تواند به آسانی این معنی را دهد که چنین سلاح‌هایی تا کنون ساخته شده‌اند.

امریکا از جمله کشورهایی است که پیشرفته‌ترین فناوری‌های نظامی را دارند که تاکنون برای ممنوع کردن فناوری‌هایی که کنترل از راه دور ذهن انسانی را میسر می‌سازند، اقدامی نکرده است. (در واقع، حتی متن اصلی طرح که توسط نماینده کنگره امریکا، دنیس .ج کوسینیچ ارائه شده و خواستار ممنوعیت سلاح‌های فوق در سطح جهانی بود، تغییر یافته بود.)

طبق بررسی منتشر شده توسط سازمان ارزیابی راه‌های علمی و فنی مجلس اروپا، امریکا تشویق کننده استفاده از چنین سلاح‌هایی می‌باشد. فناوری سلاح‌های غیرمرگبار در دکترین نظامی ناتو هم وارد شده است، زیرا در آن دکترین آمده است: "با ابتکار امریکا و در چارچوب ناتو، برای استفاده از ابزارهای به وجود‏ آورنده آثار غیرمرگبار در آینده، گروه خاصی تشکیل شده است. و این موضوع در گزارش مرتبط با اجلاس کمیته امنیتی دومای دولتی کشور روسیه، هم درج شده است.28

گزارش منتشر شده توسط سازمان ارزیابی راه‌های علمی و فنی حاکی از این است که در اکتبر 1999م. سازمان ناتو یک خط‌مشی جدید را روی سلاح‌های غیرمرگبار و جایگاه آنها در مجموعه تجهیزات متحدین اعلام کرده است.33 این گزارش هم‌چنین می‌گوید که در 1996م. نیروی زمینی امریکا ابزارهای غیرمرگباری چون سامانه‌های انرژی جهت‌گیری شده و سلاح‌های فرکانس رادیویی را معرفی کرده است، (34) این سلاح‌ها، همان طوری که در گزارش فوق هم آمده است بر روی سامانه عصبی انسان تأثیر می‌گذارند.

طبق گزارش آژانس اطلاعاتی دولت روسیه،([43]) در 15 سال اخیر، میزان هزینه‌های امریکا برای تولید و تحصیل ابزارهای جنگ اطلاعاتی چهار برابر شده است و در حال حاضر نیز در برنامه‌های نظامی امریکا جایگاه نخست را به دست آورده‌اند،(17) و (3).

هرچند راه‌های استفاده دیگری هم از جنگ اطلاعاتی - که فقط کنترل ذهن را در برنگیرند - وجود دارد، اما دولت امریکا برای منع تمامی اشکال دستکاری و کنترل مغز انسان، علاقه‌ای به مذاکره‌ با کشورهای دیگر ندارد. این بی‌علاقگی را می‌توان این طور تعبیر کرد که قوه مجریه امریکا تمایل دارد تا از فناوری‌های کنترل اذهان در داخل امریکا و نیز در عرصه بین‌الملل به عنوان یک ابزار جنگی بهره گیرد.

نتیجه و پیامد ادامه یافتن سیاست قاطع مخفی کاری که فناوری‌های کنترل از راه دور مغز انسانی را احاطه کرده، استفاده کردن از آنها بدون توجه به افکار عمومی توسط دولت‌های صاحب چنین فناوری‌هایی است. نیازی به گفتن ندارد که هر دمکراسی معنی‌داری در جهان امروز را می‌توان از طریق عملیات مخفی و پنهانی از اثر انداخت. بعید نیست که در آینده تمامی گروه‌های یک جمعیت که تحت تأثیر فناوری‌های کنترل اذهان قرار گرفته‌اند، بتوانند در یک دمکراسی قلابی زندگی کنند و طی آن حکومت خودشان یا یک قدرت خارجی بتواند افکار سیاسی آنان را از طرق گوناگون فناوری‌های کنترل اذهان به طور گسترده‌ای شکل دهد.

 

 


 

REFERENCES

1) Handbook of Biological Effects of Electromagnetic Fields, 1996, CRC Press Inc., 0-8493-0641-8/96, - pg. 117, 119, 474- 485, 542-551, 565 at the top and third and last paragraph

2) World Health Organization report on non-ionizing radiation from 1991, pg. 143 and 207-208

3) V. Lopatin, V Cygankov: „Psichotronnoje oru‍ie i bezopasnost Rossii“, SINTEG, Russian Federation, Moscow, ISBN 5-89638-006-2-A5-2000-30, list of the publications of the publishing house you will find at the address http://www.sinteg.ru/cataloghead.htm

4) G. Gurtovoj, I. Vinokurov: „Psychotronnaja vojna, ot mytov k realijam“, Russsian Federation, Moscow, „Mysteries“, 1993, ISBN 5-86422-098-1

5) With greatest likelihood as well the Russian daily TRUD, which has organized the search for the documents, Moscow, between August 1991 and end of 1992 6) John Evans: Mind, Body and Electromagnetism, the Burlington Press, Cambridge, 1992, ISBN 1874498008, str.139

7) Robert Becker: "Body Electric: Electromagnetism and the Foundation of Life", William Morrow and comp., New York, 1985, pg. 287

8) Robert Becker: "Cross Currents, teh Startling Effects of Electromagnetic Radiation on your Health", 1991, Bloomsburry Publishing, London, Great Brittain, ISBN 0- 7475-0761-9, pg. 304, Robert Becker refers to Bioelectromagnetics Society Newsletter, January and February 1989

9) Don R. Justesen, 1975, Microwaves and Behavior, American Psychologist, March 1975, pg. 391 - 401

10) Dr. Nick Begich and Jeane Maning: "Angels Don't Play This HAARP, Advances in Tesla Technology", Earthpulse Press, 1995, ISBN 0-9648812--0-9, pg. 169

11) M. A. Persinger: „On the Possibility of Directly Lacessing Every Human Brain by Electromagnetic Induction of Fundamental Algorythms“, Perception and Motor Skills, June1995,, sv. 80, str. 791-799

12) Nature, vol.391, 22.1.1998,str.316, „Advances in Neurosciences May Threaten Human Rights“

13) Internet reference at the site of the United Nations University and Institute of Advanced Studies in Tokyo does not work any more, to verify the information it is necessary to find the document from the 1999 UN sponsored conference of neuroscientists in Tokyo, you may inquire at the address unuias@ias.unu.edu 14) http://www.europarl.eu.int/home/default_en.htm?redirected=1 . click at Plenary sessions, scroll down to Reports by A4 number –click, choose 1999 and fill in 005 to A4 or search for Resolution on the environment, security and foreign policy from January 28, 1999

15) http://thomas.loc.gov./ and search for Space Preservation Act then click at H.R.2977

16) Russian daily Segodnya, 11. February, 2000, Andrei Soldatov: „Vsadniki psychotronitscheskovo apokalypsa" (Riders of Psychotronic Apokalypse)

17) See ref. 3), pg. 107

18) See ref. 3) pg. 97

19) See ref. 3), pg. 107

20) See ref. 3), pg. 108

21) See ref. 3) pg. 13

22) http://www.europarl.eu.int/stoa/publi/pdf/99-14-01-a_en.pdf

23) see ref. 22 pg. XIX or 25

24) see ref. 22 pg. LIII or 69

25) see ref. 22 pg. XLVII or 63, aswell pg. VII-VIII or 7-8, pg. XIX or 25, pg. XLV or 61

26) see ref. 22) pg. LIII or 69, note 354

27) http://www.unog.ch/unidir/Media%20Guide%20 CAHRA and Cheryl Welsh are listed at the page 24

28) Document sent by Moscow Committee of Ecology of Dwellings. Telephone: Russian Federation, Zelenograd, 531-6411, Emilia Tschirkova, directrice

29) Search www.rambler.ru , there "poisk" (search) and search for "gosudarstvennaja duma" (State Duma) (it is necessary to type in Russian alphabet), at the page which appears choose "informacionnyj kanal gosudarstvennoj dumy" (Informational Channel of the Russian State Duma), there "federalnyje zakony podpisanyje prezidentom RF" (Federal laws signed by president of the Russian Federation), choose year 2001 and search 26 ijulja, è. N 103-F3 (July 26, 2001, number N 103- F3) , "O vnesenii dopolnenija v statju 6 federalnogo zakona ob oru‍ii" (addendum to the article 6 of the Federal law on weapons)

30) Search www.rambler.ru and then (type in Russian alphabet) "gosudarstvennaja duma", next "informacionnyj kanal gosudarstvennoj dumy" (informational channel of the State Duma), next search by use of "poisk" (search) Doktrina informacionnoj bezopasnosti Rossii" "Doctrine of the Informational Security of the Russian Federation) there see pg. 3 "Vidy informacionnych ugroz bezopasnosti Rossijskkoj federacii" (Types of Threats to the Informational Security of the Russian Federation)

31) See ref. 30, pg. 19, "Mى‍dunarodnoje sotrudnièestvo Rossijskoj Federacii v oblasti obespeèenija informacionnoj bezopasnoti" (International Cooperation of the Russian Federation in Assuring the Informational Security"

32) See ref.22, pg. XVII or 33

33) See ref.22, pg. XLV or 61

34) See ref.22 pg. XLVI or 62

 

 


[1] Functional

[2] International Movement for the Ban of the Manipulation of the Human Nervous System by Techincal Means.

[3] Denis J.Kucinich

[4] Psychotronic

[5] Sonic

[6] Subliminal

[7] Light

[8] Radiosleep Radioson

[9] Novosibirsk

[10] World Health Organisation (WHO)

[11] Nonionizing Radiation

[12] Pulsed Microwaves

[13] Synchronization

[14] Radioson

[15] Ross Adey

[16] Robert Becker

[17] Pulsed Fields

[18] Prompt Debilitation Effects

[19] Calcium Efflux

[20] John Evans

[21] Prompt Auditory Stimulation

[22] Neurophysiology

[23] Michael Persinger

[24] French National Bioethics Committee

[25] Commonwealth of Independent States (CIS)

[26] OBSE

[27] Vladimir Lopatin

[28] V.Tsygankov

[29] Segodnya

[30] Subliminal

[31] Subliminal

[32] Faulty

[33] Erroneous

[34] Scientific and Technological Options Assessment (STOA)

[35] Non-lethal

[36] Acoustic

[37] So Calledl Radio Frequency or Directed Energy Weapons

[38] OMEGA

[39] Cheryl Welsh

[40] American Human Rights and Anti - mind Control Organization (CAHRA)

[41] Spiritual life

[42] Actual

[43] The Ruasian governmental informational Agency (FAPSI)‎